Blog

Previous Next

Hızlı Prototipleme Teknolojileri

User Rating: 5 / 5

Star ActiveStar ActiveStar ActiveStar ActiveStar Active
 

Teknolojik ilerleyişin hızlıanarak arttığı günümüzde, projelerin de hızlıca hayata geçirilmesi arzulanmaktadır. 3 Boyutlu katı modeli oluşturulmuş tasarımların, büyük yatırımlar yapılmadan ve büyük bütçeler harcanmadan, prototiplerinin üretilmesi, oldukça arzu edilen bir durumdur. 

CNC Tanıtım

Hızlı Prototipleme Teknolojileri

Objet - Polyjet Objet Polyjet teknolojisinde kullanılan prototipleme malzemeleri bu yönteme özgü fotopolimer reçinelerdir.

Bu teknikte oda sıcaklığında sıvı halde bulunan fotopolimer hammadde sekiz adet enjeksiyon kafası üzerindeki binlerce memeden püskürtülerek katmanların oluşması sağlanır ( plastik enjeksiyon makinalarındakine benzer bir yöntemle). Püskürtülen hammadde UltraViyole lambalar vasıtasıyla aynı anda dondurularak katılaştırılır. 16 mikron kalınlığındaki katmanlar bu şekilde teker teker oluşturularak parça elde edilir.

http://www.cadcamcaedunyasi.com/site/images/resim/hizli-prototip-1.jpg

Model havada asılı duramayacağı için boşluklar destek malzemesiyle aynı enjeksiyon yöntemi kullanılarak doldurulur. Bu destek malzemesi daha sonra suda çözdürülür ve fiziksel model elde edilir.Objet Polyjet teknolojisinde kullanılan prototipleme malzemeleri bu yönteme özgü fotopolimer reçinelerdir. Fiziksel ve kimyasal özellikleri birbirlerinden farklılıklar gösterir ve ihtiyacınıza göre malzeme seçenekleri mevcuttur.Teknik Özellikler:
İnşa zarfı: 500mm x 400mm x 200 mm
Katman kalınlığı: 0,016 mm
İnşa Malzemeleri: Fullcure, Vero, Tango
www.objet.comSelective Laser Sintering ( SLS )
Selective Laser Sintering tekniğinde, ısıtıldığında kaynaşabilen toz halindeki bir inşa hammaddesi ince ve düzgün bir tabaka halinde yayılır. Ardından yüzeydeki seçilen bölgeler lazer ışınıyla taranarak ışının yüzeye çarptığı noktalarda oluşan sıcaklıkla toz malzemenin eriyerek temas halinde olduğu diğer toz taneleriyle kaynaşması sağlanır. Böylece parça katman katman toz yığılarak üretilir.Parçanın üretimi tamamlandıktan sonra - aynı zamanda da destek malzemesi işlevi gören- fazla tozlar parça üzerinden bir fırça yardımıyla temizlenir.
http://www.cadcamcaedunyasi.com/site/images/resim/hizli-prototip-2.jpg
Bu teknolojide kullanılan malzemeler Polyamide, Ploystrene ve çeşitli özelliklerde metal alaşımlarıdır.Teknik Özellikler:
İnşa zarfı: 340mm x 340mm x 620mm
Katman kalınlığı: 0.100 mm
www.eos.infoStereolitography ( SLA )

http://www.cadcamcaedunyasi.com/site/images/resim/hizli-prototip-3.jpg
Oda sıcaklığında sıvı halde bulunan fotopolimer hammadde küp şeklindeki inşa alanının içerisini doldurmuş durumdadır. Bu sıvı kütlesinin üzerine bir lazer kaynağından elde edilen ışık gönderilir. Işık kaynağı tabandan başlayarak yukarıya doğru malzemeyi tarayarak istenilen bölgelerin kürleşmesi sağlanarak parça üretilir.   Katılaşan parça daha sonra bu sıvının içerisinden çıkarılır ve henüz tam katılaşmamış olduğu için ikincil bir işleme tabii tutularak UltraViyole ışını altında katılaşması sağlanır.Stereolitography teknolojisinde kullanılan malzemeler bu yönteme özgü fotopolimer malzemelerdir. İhtiyaca göre değişik özelliklerde prototipler elde etmek mümkündür.Teknik Özellikler:
İnşa zarfı: 500mm x 500mm x 500mm
Katman kalınlığı: 0.100 mm
www.3dsystems.comFused Deposition Modeling (FDM)
Katı halde bulunan hammadde ısıtılarak sıvı hale getirilir. Sıvı haldeki hammadde ince uçlu bir memeden püskürtülür ve yüzeye ince bir tabaka halinde sıvanarak katmanların oluşması sağlanır. Püskürtülen hammadde daha sonra katılaşır ve parçayı oluşturur.

Polyjet teknolojisindeki gibi destek malzemeleri ile kurulan yapı daha sonra destek malzemelerinden ayrıştırıldıktan sonra fiziksel model elde edilir.Bu teknolojide ABS (acrylonitrile butadiene styrene) ve PC (polycarbonate) malzemeler kullanılarak prototip inşa edilir. Fused Deposition Modeling yöntemiyle üretilen parçaların fiziksel ve kimyasal özellikleri ürünlerde kullanılan malzemelerle aynıdır.

Teknik Özellikler:
İnşa zarfı: 400mm x 350mm x 400mm
Katman kalınlığı: 0.240 mm
İnşa malzemeleri: ABS, PC
www.stratasys.comHızlı Prototipleme teknolojilerinin karşılaştırılması
Hızlı prototipleme teknolojileri ile elde edilen prototipler birbirlerinden oldukça farklı özelliklere sahip olurlar. İhtiyacınıza göre uygun teknolojiyi tablo yardımıyla seçebilirsiniz.
http://www.cadcamcaedunyasi.com/site/images/resim/hizli-prototip-5.jpg

http://www.cadcamcaedunyasi.com/site/images/resim/hizli-prototip-6.jpg

 Deneme

Kaynak: Doğu Marmara ABİGEM

 

 

İletişim

Dimetrik Teknik Eğitim

1234 South Lipsum Avenue

Ankara , 123456

Email    : info@dimetrik.com

Webistewww.dimetrik.com

Hızlı Mesaj

Bu site genel itibariyle mesleki ve teknik eğitimi desteklemek amacıyla kurulmuş bir sitedir. Bu sitede telif hakkı olan hiçbir yayın yoktur. Olduğu belirtildiğinde ve kaldırılması istendiğinde böyle bir yayın varsa hemen kaldırılacaktır. Bilgilerin paylaşıldıkça daha yeni bilgileri doğuracağı fikrini benimsemekteyiz.